A civil társadalmi szereplők tevékenységének és befolyásának szisztematikus korlátozására tett kísérletek sora tapasztalható Európán kívül és belül, ezért védelmük és támogatásuk fontosabb, mint valaha, hogy szankcióktól, önkényes fogva tartástól, vagy elnyomástól való félelem nélkül működhessenek – jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden, aki az MTI idézett.
A főképviselő a civil szervezetek február 27-én esedékes világnapja alkalmából tett nyilatkozatában hangsúlyozta, a civil társadalmi szervezetek az alapvető emberi jogok, a demokrácia és a fenntartható fejlődés védelme terén kifejtett tevékenysége felbecsülhetetlen. Elkötelezettségük az alapvető értékekért való „könyörtelen küzdelem” mellett nélkülözhetetlen a rugalmas, befogadó és sokszínű társadalmak kialakításához.
Kijelentette, az Európai Unió a civil társadalom szereplőinek bevonásával együttműködik az emberi jogok, a demokrácia és a fenntartható fejlődés védelmében és előmozdításában olyan helyeken, ahol ezen értékeket nem tartják tiszteletben és nehezítik, vagy ellehetetlenítik a civilek munkáját.
Mint aláhúzta, az Európai Unió továbbra is támogatja a biztonságos és nyitott környezetet a civil társadalom számára, amelynek komoly nehézségekkel és kockázatokkal kell szembenézniük Európában és világszerte. Az unió mindent megtesz annak érdekében, hogy a civil társadalmi szervezetek és az emberi jogi képviselők szabadon és biztonságban működhessenek a világ minden táján – tette hozzá Mogherini.
Eddig tehát az MTI tudósítása. És most itt az idő, hogy egy kicsit belenézzünk a részletekbe.
Valóban, igaz az, amit az uniós politikus mond. Furcsa világba torkollott az elmúlt évek politikai-társadalmi változása. Ha azt mondjuk, a világ összes vállalkozása színes, ha úgy tetszik, más, akkor ugyanezt kijelenthetjük a civil szervezetekről is.
Ha egy vállalkozás termékeit vagy szolgáltatását nem vásárolom meg, akkor ezt megtehetem, nem kell különösebben magyarázkodnom. Ezt a sört nem szeretem, de azt igen. Ez a pelenka nem jött be a gyermekemnek, de a másik igen.
Halkan jegyezzük meg, itt is képbe jöhet egyébként a vállalkozások melletti érvelés: ezt a sört veszem meg, mert hátrányos helyzetű embereket támogat egy komoly program keretében. Vagy ezt a pelenkát veszem inkább, mert bár lehet, hogy kicsit drágább, egy beteg gyerekeket támogató alapítvány működtet.
Szóval, ugyanígy lehetnek számunkra szimpatikus, és hozzánk közelálló, társadalmi ügyeket felkaroló civil szervezetek, és lehetnek olyanok, amelyek céljaival nem értünk egyet.
Olyan ez, mint amikor a piacon megkeressük a számunkra legjobb zöldséget. Nekem személy szerint ezeknél a vásárolásoknál nagyon fontos az eladó személye is, hiteles-e, ért-e a munkájához, kedves-e, nyitott-e, nemkülönben, hogy hátrányos helyzetű emberek állítják-e elő azt a terméket. Ha nem az, tovább megyek, választok másikat, ha lehet.
Tehát tényleg vigyáznunk kell a civil szervezetekre, mert a színességük miatt valóban sok támadás éri őket. Megoldás lehet, hogy a nekem nem tetszőt megpróbálom ellehetetleníteni? Borzasztó belegondolni, de a jelenlegi küzdelem erről szól.
Mi úgy gondoljuk, hogy a civil szervezeteket pont a gazdasági, vállalkozói megközelítésű eszközökkel lehet legjobban támogatni. Hiszen céljaihoz nem csak pályázati forrásra van szükségük, hanem – kivált anyagi függetlenségük miatt – piaci bevételre is.
A social & business rövidesen olyan platformmal jelentkezik, ahol ezt mindenki megteheti.
A negyedik fal
A negyedik fal egy képzeletbeli, láthatatlan fal, mely a színházban elválasztja a nézőket a színpad külön világától. Egy színész a színpadon akkor „töri át” a negyedik falat, mikor játékában, mint a darab szereplője, valamilyen formában a nézőközönség tudtára adja, hogy tisztában van vele, hogy azok figyelik őt.
A darab szereplője kibeszél, a nézőnek, magyaráz, értelmez.
COMMENTS