Hamarosan két városban, Budapesten és Pécsett is elindítja egyedülálló, roma fiatalok által vezetett városi sétáit az UCCU Alapítvány. A túrákon nemcsak a roma kultúra sajátosságairól és a kerület titkairól mesélnek majd a fiatalok, hanem személyes történeteiket is megosztják a résztvevőkkel.
Az egész társadalmat megrázó romagyilkosságokat követően 2010-ben hozták létre az UCCU Alapítványt, amely ma négy városban – Budapesten, Pécsett, Ózdon és Miskolcon – működik, hogy különböző érzékenyítő programokkal növelje az elfogadást a romák és a többségi társadalom között, lebontsa az előítéleteket, illetve párbeszédet, interkulturális találkozásokat kezdeményezzen romák és nem romák között. Az UCCU Alapítvány ingyenes roma identitás foglalkozásokat tart általános- és középiskolákban, egyetemeken. Annak érdekében, hogy a téma a hagyományos iskolai órákon is terítékre kerüljön, az alapítvány létrehozott egy kifejezetten tanároknak szóló oktatási anyagot is. Városi sétákat is tartottak már, ám eddig csak iskolás csoportok számára és alkalmi megkeresések esetén, most azonban megújítják és elérhetővé teszik azokat minden érdeklődő számára.
„Az a célunk a sétákkal, hogy egy kellemes programba ágyazva, észrevétlenül döntsük meg a rosszhírű kerületekkel és a romákkal szembeni sztereotípiákat” – hangsúlyozta Szénási Szilvia, az UCCU Alapítvány vezetője, aki elmondta: hamarosan megújult útvonalon és történetek nyomán vezetik roma fiatalok a résztvevőket Budapesten a Blaha Lujza tértől a Népszínház utcán át a Mátyás térig, valamint Pécsett a belvároson át egészen a Meszes városrészig, ahol egy roma lakásétteremben, a Kóstoldában ér véget a program. A többállomásos séták során interaktív módon mutatják be a roma kultúrát és a magyarországi cigány közösségek szokásait, amit a sétavezetők személyes történetei is színesítenek.
Az UCCU Alapítvány társadalmi vállalkozása az UniCredit Bank „Lépj Velünk!” pályázatának díjazott projektje, amelynek fejlesztése a NESsT Magyarország szakmai támogatásával valósul meg. A nyertesek ebben a programban komplex támogatást kapnak: a pénzdíj mellett – ami az UCCU esetében 25 ezer euro vissza nem térítendő pénzügyi támogatás – személyre szabott szakmai mentorprogramban is részesülnek. Az elnyert támogatás abban segíti az UCCU-t, hogy tematikus roma sétáikkal professzionális szolgáltatóként jelenhessenek meg a városi séták piacán: megújult honlappal és online foglalási rendszerrel, új sétaútvonalakkal várják az érdeklődőket, emellett pedig sétavezető képzéseket tartanak, és még több roma fiatalt tudnak bevonni programjaikba.
„Nagyon örülünk, hogy szakmai partnerként segíteni tudjuk az UCCU Alapítványt abban, hogy üzleti alapokra helyezve, professzionális szintre fejlesszék sétáikat. Így egyrészt több emberhez tudnak eljutni, másrészt az önkéntes sétavezetők munkáját is honorálni tudják, és a befolyó bevétel a szervezet hosszú távú, fenntartható működését is fedezi majd” – tette hozzá Sőregi Viktória, a Lépj velünk! program szakmai partnere, a NESsT Magyarország programvezetője.
Az UCCU célja nemcsak a romákkal egyáltalán nem, vagy csak keveset találkozó nem romák előítéleteinek csökkentése. Azoknak a roma fiataloknak is segítséget szeretnének nyújtani, akik önkéntesként csatlakoznak a csapathoz, hogy aztán különböző tréningeken és képzéseken átesve foglalkozásokat tarthassanak és sétákat vezethessenek. Az alapítvány szerint az önmagukat kereső fiatalok a séták során maguk is nyitottan élhetik meg roma identitásukat és ismerhetik meg a roma kultúra alapjait.
COMMENTS